00Days

00Hours

00Mins

00Secs

2024 TG4 All-Ireland Finals tickets

DUBLIN LADIES UPDATE & FIXTURES

DUBLIN LADIES UPDATE & FIXTURES

The next County Board meeting will take place in Aras Atha Cliath, Parnell Park on Tuesday April 15th at 7.30pm sharp. ALL clubs are asked to ensure that their delegates are present on the night without exception as there is a very important agenda.
The new Dublin Ladies Football website is now available to view at www.dublinladiesgaelic.ie This is a trial run for the site and we look forward to positive feed back at next county board meeting. We hope to officially launch the site at the end of April.
Entry forms for Feille Atha Cliath 2008 have been sent to All clubs and must be returned to Eugene Egan County Secretary on or before Tuesday April 15th.The entry fee must accompany the entry form The 2008 playing season got under way last week which seen the introduction of the e-sports results system. To-date we have received about 99 percent of results and all league tables reflect this. This is a huge improvement on last year and our thanks to all concerned.
Well Done to the Dublin Under 14 and Under 16 teams who both had good victories against Wexford in their respective Leinster Championships last weekend and Best of luck to our minor team who get their Leinster campaign under way next Saturday against Longford.
Adult Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Ballyboden St Endas
v
Na Fianna Senan Finucane Pairc Ui Mhurchu 09/04/2008 19:00
St Brigids
v
Ballinteer St Johns Keith Tighe Russell Park 09/04/2008 19:00
Round Towers Clondalkin
v
Fingallians Tony Clarke Clondalkin 09/04/2008 19:00
Naomh Mearnog/St Sylvesters
v
St Marys Leixlip Aidan Fitzsimons Portmarnock 09/04/2008 19:00
Adult Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Garda
v
Foxrock/Cabinteeley Paul Flanagan Westmanstown 09/04/2008 19:00
Clontarf
v
Kilmacud Crokes Sean Hayes St Annes No 34 09/04/2008 19:00
Skerries Harps
v
Clannagael Fontenoy Derek McKitterick Skerries 09/04/2008 19:00
Lucan Sarsfields
v
Thomas Davis Philip Fitzsimons 12th Lock 09/04/2008 19:00
Parnells
v
Man O War Andrew McAllister Man O War 09/04/2008 19:00
Adult Division 3
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Ballyboden St Endas
v
Raheny Eugune Murphy Cherryfield 09/04/2008 19:00
St Peregrines
v
Cuala Derek Oman Blakestown 09/04/2008 19:00
St Marks
v
Finglas Gaels Robbie Glennon McGee Park 09/04/2008 19:00
Croi ro Naofa
v
Ballymun Kickhams Mick O Flaherty Killinarden Park 09/04/2008 19:00
Adult Division 4
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Naomh Barrog
v
Scoil Ui Chonaill Paddy Power Pairc Barrog 09/04/2008 19:00
St Judes
v
St Finians Swords Jim Turner Tymon North 09/04/2008 19:00
O Dwyers
v
Portobello John Goulding Bremore Park 09/04/2008 19:00
Adult Division 5
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Garda
v
Castleknock David Murphy Westmanstown 09/04/2008 19:00
St Brigids
v
St Maurs Sean O Cannainn Russell Park 09/04/2008 19:00
St Annes
v
Naomh Mearnog/St Sylvesters Tommy Clinton Boharnabrenna 09/04/2008 19:00
Fingal Ravens Garristown Graham Moore Rolestown 09/04/2008 19:00
Adult Division 6
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Na Fianna
v
Lucan Sarsfields Gary Carthy Mobhi Road 09/04/2008 19:00
Whitehall Colmcille
v
Fingallians Gerry McNally Cloghran 09/04/2008 19:00
Clann Mhuire
v
St Finians Newcastle Ollie Lawless The Naul 09/04/2008 19:00
Adult Division 7
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Raheny
v
Clontarf Eddie Byrne St Annes No 9 09/04/2008 19:00
Craobh Chiaran
v
Erin Go Breagh Colm Fitzsimons St Annes No 6 09/04/2008 19:00
St James Gaels
v
Adamstown Dave McCabe Iveagh Grounds 09/04/2008 19:00
Ballyboughal
v
Wanderers Mick Joyce Ballyboughal 09/04/2008 19:00
Adult Cup Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Man O War
v
Parnells Andrew McAllister Man O War 09/04/2008 19:00
Under 10 Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
St Brigids
v
Na Fianna Aisling Mahony Russell Park 09/04/2008 18:00
Under 11 Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Foxrock/Cabinteeley
v
Castleknock Cliondha Gillen Kilboggett Park 12/04/2008 17:00
Templeogue Synge Street
v
Na Fianna Serena Hannon Bushy Park 12/04/2008 17:00
St Brigids
v
Ballinteer St Johns Maeve Travellyan Russell Park 12/04/2008 17:00
Kilmacud Crokes Ballyboden St Endas Ruth Egan Pairc De Burca 12/04/2008 17:00
Under 11 Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Naomh Barrog
v
Scoil Ui Chonaill Paddy Bradshaw St Annes 14 12/04/2008 17:00
Na Dubhgall
v
Clannagael Fontenoy Peter Hickey Seagrange Park 12/04/2008 17:00
Naomh Olaf St Annes Paul Flanagan Pairc Ui Bhrian 12/04/2008 17:00
Skerries Harps
v
Clontarf John Goulding Skerries 12/04/2008 17:00
Under 11 Division 3
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Craobh Chiaran
v
Ballyboden St Endas B Colm Fitzsimons Maypark 12/04/2008 17:00
Whitehall Colmcille
v
Bray Emmets Sean Hayes Cloghran 12/04/2008 17:00
Foxrock/Cabinteeley B
v
Round Towers Clondalkin Derek Oman Kilboggett Park 12/04/2008 17:00
Under 10 Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Ballyboden St Endas
v
Raheny Niamh Barrett Pairc Ui Mhurchu 12/04/2008 17:00
Foxrock/Cabinteeley
v
Castleknock Garryowen McMahon Kilboggett Park 12/04/2008 17:00
Kilmacud Crokes
v
St Sylvesters Laura Murphy Pairc De Burca 12/04/2008 17:00
St Brigids
v
Clontarf Laura Bourke Russell Park 12/04/2008 17:00
Under 10 Division 2 North
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
O Tooles
v
Scoil Ui Chonaill Aidan Fitzsimons Pairc ui Thuail 12/04/2008 17:00
St Peregrines
v
St Margarets/Round Towers Julie Rodgers Blakestown 12/04/2008 17:00
St Maurs
v
St Patricks Donabate Graham Moore Rush 12/04/2008 17:00
Skerries Harps
v
Naomh Barrog Ollie Lawless Skerries 12/04/2008 17:00
Under 10 Division 2 South
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Clannagael Fontenoy
v
Cuala Jim Turner Ringsend 12/04/2008 17:00
Thomas Davis
v
Naomh Olaf Tommy Clinton Kiltipper Road 12/04/2008 17:00
St Annes
v
Templeogue Synge Street Eoin Kirby Boharnabrenna 12/04/2008 17:00
Lucan Sarsfields
v
Ballinteer St Johns Robbie Glennon 12th Lock 12/04/2008 17:00
Under 10 Division 3
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Naomh Mearnog
v
Raheny B Orla McCormack Portmarnock 12/04/2008 17:00
Foxrock/Cabinteeley B
v
Castleknock B Derek Oman Kilboggett Park 12/04/2008 17:00
Kilmacud Crokes B
v
Erins Isle Sarah Egan Pairc De Burca 12/04/2008 17:00
St Marks
v
Clontarf B Craig Curtis McGee Park 12/04/2008 17:00
Under 16 Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Ballyboden St Endas 1
v
Foxrock/Cabinteeley Keith Tighe Pairc Ui Mhurchu 13/04/2008 16:30
Croi ro Naofa
v
Na Fianna Robbie Glennon Killinarden Park 13/04/2008 16:30
St Brigids
v
Scoil Ui Chonaill Philip Fitzsimons Russell Park 13/04/2008 16:30
Under 16 Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Naomh Mearnog
v
Clontarf Derek McKitterick Portmarnock 13/04/2008 16:30
Castleknock
v
Skerries Harps Tony Clarke Porterstown Park 13/04/2008 16:30
Ballinteer St Johns
v
Kilmacud Crokes Tony Lennon Marley Park 13/04/2008 16:30
Cuala
v
St Maurs Garryowen McMahon Meadowvale 13/04/2008 16:30
Under 16 Division 3
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Castleknock 3
v
Naomh Barrog Sean O Cannainn Porterstown Park 13/04/2008 16:30
Castleknock 2
v
O Tooles Sean O Cannainn Porterstown Park 13/04/2008 16:30
St Annes
v
St Judes Tommy Clinton Boharnabrenna 13/04/2008 16:30
St Josephs OCB
v
St Margarets/Round Towers Sean Hayes Fairview Park 13/04/2008 16:30
Clann Mhuire
v
Round Towers Clondalkin John Goulding The Naul 13/04/2008 16:30
Under 13 Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Foxrock/Cabinteeley
v
Castleknock Cliondha Gillen Kilboggett Park 13/04/2008 18.00
Thomas Davis
v
Na Fianna Ruth Egan Kiltipper Road 13/04/2008 18.00
St Sylvesters
v
Cuala Derek McKitterick Broomfield 13/04/2008 18.00
Kilmacud Crokes
v
Ballyboden St Endas Tony Lennon Pairc De Burca 13/04/2008 18.00
Under 13 Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Castleknock
v
St Brigids Tony Clarke Porterstown Park 13/04/2008 18.00
Clontarf
v
O Tooles Aidan Fitzsimons St Annes No 34 13/04/2008 18.00
Ballinteer St Johns
v
St Josephs OCB Laura Murphy Marley Park 13/04/2008 18.00
St Annes
v
Scoil Ui Chonaill Tommy Clinton Boharnabrenna 13/04/2008 18.00
Under 13 Division 3 North
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
O Dwyers
v
Naomh Mearnog Graham Moore Bremore Park 13/04/2008 18.00
Man O War
v
St Patricks Donabate John Goulding Man O War 13/04/2008 18.00
Na Dubhgall
v
Westmanstown Gaels Paul McLoughin Seagrange Park 13/04/2008 18.00
Under 13 Division 3 South
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Bray Emmets
v
Ballyboden St Endas B Derek Oman Bray 13/04/2008 18.00
Under 12 Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Templeogue Synge Street
v
Ballyboden St Endas Paul Flanagan Bushy Park 13/04/2008 18.00
Naomh Barrog
v
Kilmacud Crokes Ellis O Leary St Annes 14 13/04/2008 18.00
Na Fianna
v
St Brigids Colm Fitzsimons Mobhi Road 13/04/2008 18.00
Under 12 Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Castleknock
v
St Sylvesters Sean O Cannainn Porterstown Park 13/04/2008 18.00
Clontarf
v
Scoil Ui Chonaill Sean Hayes St Annes No 21 13/04/2008 18.00
St Margarets/Round Towers
v
Fingallians Ollie Lawless St Margarets/Round Towers 13/04/2008 18.00
Cuala
v
Skerries Harps Garryowen McMahon Hyde Park 13/04/2008 18.00
Under 12 Division 3 North
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Innis Fails
v
Erins Isle Derek McKitterick Balgriffin 13/04/2008 18.00
Whitehall Colmcille
v
Finglas Gaels Eddie Byrne Ellenfield 13/04/2008 18.00
Na Fianna B
v
Erin Go Breagh Orla McCormack Bremore Park 13/04/2008 18.00
Erin Go Breagh
v
St Peregrines Dave McCabe Hazelbury Park 13/04/2008 18.00
Under 12 Division 3 South
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
St James Gaels
v
Ballyboden St Endas B Senan Finucane Iveagh Grounds 13/04/2008 18.00
Thomas Davis
v
Robert Emmets Sarah Egan Kiltipper Road 13/04/2008 18.00
Foxrock/Cabinteeley B
v
Lucan Sarsfields Cliondha Gillen Kilboggett Park 13/04/2008 18.00
Minor Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
St Brigids
v
Ballyboden St Endas Tony Clarke Russell Park 14/04/2008 19.00
Foxrock/Cabinteeley
v
Castleknock Garryowen McMahon Kilboggett Park 14/04/2008 19.00
Minor Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
St Marks
v
Clannagael Fontenoy Robbie Glennon McGee Park 14/04/2008 19.00
Lucan Sarsfields
v
Thomas Davis Philip Fitzsimons 12th Lock 14/04/2008 19.00
U14 Division 1
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Ballyboden St Endas
v
Na Fianna Keith Tighe Pairc Ui Mhurchu 14/04/2008 19.00
Clontarf
v
St Brigids Sean Hayes St Annes No 35 14/04/2008 19.00
Skerries Harps
v
Thomas Davis John Goulding Skerries 14/04/2008 19.00
Cuala
v
Naomh Barrog Derek Oman Meadowvale 14/04/2008 19.00
U14 Division 2
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Foxrock/Cabinteeley
v
Scoil Ui Chonaill Dave McCabe Kilboggett Park 14/04/2008 19.00
Kilmacud Crokes
v
St Margarets/Round Towers Senan Finucane Pairc De Burca 14/04/2008 19.00
Lucan Sarsfields
v
Parnells Tony Lennon 12th Lock 14/04/2008 19.00
Fingallians
v
Clannagael Fontenoy Graham Moore Lawless Park 14/04/2008 19.00
U14 Division 3
Team 1 Team 2 Referee Venue Date Time
Naomh Mearnog
v
St Sylvesters Paul McLoughin Portmarnock 14/04/2008 19.00
Raheny
v
St Maurs Aidan Fitzsimons St Annes No 10 14/04/2008 19.00
Ballinteer St Johns B
v
Stars of Erin Sean O Cannainn Marley Park 14/04/2008 19.00
Robert Emmets
v
St Peregrines Paul Flanagan Greentrees Park 14/04/2008 19.00

Sign up to our email newsletter

sponsors

Partners & Supporters

PROVINCES

Counties

BRITAIN

INTERNATIONAL

See all LGFAClubs